Mayıs 6, 2021

Gundem13

Haberler

Crohn hastalığı nedir? Bensu Soral’ın hastalığı ne? Crohn hastalığı belirtileri neler?


30 yaşındaki oyuncu Bensu Soral da BioNTech’in aşısını oldu. Ünlü oyuncunun crohn hastalığından muzdarip olduğu ve bu nedenle koronavirüs aşılama sürecinde öncelikli olan vatandaşlardan biri olduğu öğrenildi. Peki Crohn hastalığı nedir? Crohn hastalığı belirtileri neler? İşte detaylar…

CROHN HASTALIĞI NEDİR?

Temelde ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan sindirim sistemi içerisinde herhangi bir bölgede yerleşim gösterebilen Chron hastalığı, genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim bölgelerinin çevresinde görülen iltihabi bir hastalıktır. Kadınlar arasında erkeklere oranla daha geniş bir yaygınlığa sahip olan hastalık, genellikle 35 ila 40 yaşları arasında görülür. Bununla birlikte çocukluk ve ergenlik döneminde de Chron hastalığına yakalanan birçok birey mevcuttur. Hastalık, tutulum yaptığı sindirim sistemi bölümlerinde kalınlaşma, ülser adı verilen yara oluşumları ve iltihaba neden olur.

CROHN HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Crohn hastalığında belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilse de genel anlamda en yaygın şekilde görülen belirtiler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

İshal
Karın ağrısı
Bazı durumlarda kabızlık ve şişkinlik
Mide bulantısı ve kusma
Ateş
Anüs çevresinde çatlak oluşumu
Dışkıda kan ve iltihap

BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ