Nisan 19, 2021

Gundem13

Haberler

Son dakika haberi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten açıklamalarAK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk TV’de 104 emekli amiralin yaptığı bildiri hakkında, “Burada önemli olan demokrasi ikliminin zehirlenmesi… Bunları masum görmemek lazım. ‘Fikir hürriyetidir’ diyenler tüm tarihi görmezden geliyor” dedi.

AK Partili Çelik şunları söyledi:

“Dünyada gelişmiş demokrasiler için darbe tehlikesi var mıdır? ABD’de son Senato baskınını düşünün. Bir demokraside kimin kazanacağına askerin tavrı bir dinamik olarak ortaya çıktı. Senato var, mahkeme var, kurumlar var ama Senato baskınıyla ilgili Trump’ın çağrısından sonra ABD demokrasi için de tansiyon sürdü.

Bizde bu süreçler nasıl gerçekleşti? Burada önemli olan demokrasi ikliminin zehirlenmesi… Bunları masum görmemek lazım. ‘Fikir hürriyetidir’ diyenler tüm tarihi görmezden geliyor. Eline silah verilmiş insanların kendi halkına silah çevirmesinden daha ağrı bir şey yoktur.

Cumhurbaşkanımızın Ankara dışında olduğu bir günde gece yarısı bu yayınlanıyor. AB liderlerinin ziyaretinden birkaç gün önce yine aynı şey oldu. Görmezden gelmemek gerekir. Bu bildiriye destek verenler için, demek ki kendi görüşleri yetmiyor ki bu bildiriye ihtiyaç olduğunu düşünüyorlar.

Emekli amiraller bu işi yapmasalardı orduya yapmış oldukları hizmetlerle anılacaklardı. Bunlar bilmiyorlar mıydı, ne manaya geleceklerini.”