Nisan 16, 2021

Gundem13

Haberler

SON DAKİKA 104 emekli amiralin bildirisine soruşturma başlatıldı! “Kimsenin hakkı yok…” Haberler104 emekli amiralin bildirisine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

Açıklamada şöyle denildi: “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca; 04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NUMAN KURTULMUŞ: KİMSE AYAR VERMEYE KALKMASIN

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV’de 103 emekli amiralin yayınladıkları bildiriye tepki gösterdi. Kurtulmuş, “Hiç kimse millete parmak sallamaya, ayar vermeye kalkmasın. Gece yarısı bildiri yayınlayarak, şifre cümleler koyarak, muhtıraları hatırlatan şifre cümleler kurarak memlekete sahip çıkıyoruz diye yayınlayamazsınız. Türkiye’nin demokrasisini, işleyişini güçsüzleştirecek şekilde ortaya koyamazsınız” dedi.

AK Partili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir kere bu kabul edilemez. Türkiye’de 70 yıllık siyasi hayatında darbe girişimi ve darbe girişimi görmüş olan Türkiye’de, gece yarısı birilerinin fikrimizi beyan ediyoruz diye bildiri yayınlamaları kabul edilemez. Türkiye’de demokrasi bedeli en ağır şekilde ödenmiştir.

Hiç kimse millete parmak sallamaya, ayar vermeye kalkmasın. Gece yarısı bildiri yayınlayarak, şifre cümleler koyarak, muhtıraları hatırlatan şifre cümleler kurarak memlekete sahip çıkıyoruz diye yayınlayamazsınız. Türkiye’nin demokrasisini, işleyişini güçsüzleştirecek şekilde ortaya koyamazsınız.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Hiç kimse aklından böyle bir şey geçirmesin. Herkes haddini bildin, kimse millete parmak sallamasın. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu isimler siyaset yapmak istiyorlarsa siyaset yapsınlar. Giderler partilere milletin karşılarına çıkarlar. Köşklerinizde yalılarınızda Türkiye demokrasisine ayar vermeye çalışacaksınız. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Milletimiz bunu tasvip etmiyor. Milletimiz olanları ibretle izliyor.

Gece yarısı bir bildiri yayınlayarak Türkiye’yi karıştırmaya kimsenin hakkı yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında görevi başında.

Bu imzaların toplanması bile belli bir süre almış, önceden hazırlanmış. Eğer derdiniz meramınızı anlatmaksa basın toplantısı yaparsınız. Yok değilse, böyle gece yarısı bildiri yayınlarsınız. Bunun amacı Türkiye’yi çekişmelerin içine sokmaktır. Bu hesapsız kitapsız bir bildiri değildir.

Hiçbir meşru tarafı yoktur. Siyaset yapmak isteyen siyasetini yapar, Türkiye bunu hak etmiyor, Türkiye’ye karşı büyük bir haksızlıktır.”